top of page
Keresés

Új technológiákról tanultunk Olaszországban

Az olasz partnerünkkel, a Labiotesttel olyan réginek tűnt a barátságunk, hogy keresgélnünk kellett a régi dokumentumok között, hogy megtudjuk, valójában mikor is indult az együttműködésünk. Bár az első szerződésen 2006-os dátum szerepel, tudjuk, hogy sokkal előbb kezdtük meg az első gépek behozatalát.

Akkor még csak kísérleteztünk, és arra voltunk kíváncsiak, hogy az addig „varázslatosnak” (és egyben kicsit hihetetlennek) tűnő eljárás vajon milyen eredményeket hoz majd a magyar bűzpanaszok terén.


Több mint 10 évnek kellett eltelnie, hogy ne csak mi, hanem a piac is felismerje, hogy az addigra már gyümölcsöző együttműködés tényleg bizonyítható eredményeket hoz a szagtalanításban.


Ma már nem csak egyszerű regionális disztribútora vagyunk a Labiotest csapatának. A magyarországi problémákra itthon hazai megoldásokat fejlesztünk. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén olyan helyeken is sikerrel alkalmaztuk az ozmogén sorompók technológiáját, amihez hasonlót a jóval tapasztaltabb partner sem tett korábban. Ezért már nem csak értékesítőként, hanem fejlesztő partnerként hívta meg a Telepszagtalanítás csapatát a Gruppo Luci, a Labiotestet is tulajdonló cégcsoport egy oktatási célú találkozóra.


Most nagyobb mélységben egy másik bevált technológiával ismerkedtünk. A Labiotest a DK Fil termékcsaládot olyan légszennyező pontforrásokra fejlesztette, ahol nem csupán a szagok okoznak problémát, de a kibocsátott levegőben található gázok a jogszabályi határértéket is meghaladják. A megoldás lényege a kémiai abszorpció, amely során egy különleges töltet megköti a csatornázott levegőben található szennyeződéseket. A töltet nem csupán aktív szénből, hanem többféle nagy felülettel rendelkező porózus anyagból áll, amelyeknek a kombinációját egyedileg állítják össze a vizsgált gázkoncentrációk alapján. Ezzel a módszerrel más, nehezebben és költségesebben üzemeltethető technológiákat lehet kiváltani (pl. biofilterek).



Az elméleti oktatás után terepre indultunk, elsőként a Labiotest raktárába. Elsőként egy polipropilén anyagból összeállított nedves gázmosó rendszert néztünk át alaposan. Ez a modell tesztüzemre gyártott darab volt, ezért alaposan meg tudtuk vizsgálni minden részét: összeszerelhető elemek, illesztések, víz- és vegyszeradagoló rendszer, állapotjelző szenzorok.


Három helyszínen élőben is megnézhettük az aktívan működő rendszereiket:


·        Veszélyeshulladék-sterilizáló: igazán különleges dologban segít a Gruppo Luci másik tagvállalata. Az orvosi rendelőkből érkező veszélyes hulladékokat sterilizálják, és a hulladék további szállítása és tárolása ezáltal sokkal egyszerűbbé válik. A sterilizálás előtt szükséges a zárt dobozokban lévő hulladék aprítása, ahol a keletkező port elszívják, a levegőt pedig több lépcsőben szűrik és kezelik.


·        Szennyvíztelep: egy települési szennyvízfogadó állomás egyik ülepítője különösen magas koncentrációban bocsát ki gázokat. A medencét lefedték és a párolgási tér levegőjét irányítottan elszívják, majd megkötik a benne lévő szennyező anyagokat.


·        Sóoldat-újrahasznosító: az észak-olasz tartomány egyik gasztronómiai különlegessége egy olyan sonka, amit csak sóval tartósítanak. Az érlelés után a száraz sót és a sonka tisztításakor képződő magas sótartalmú mosóvizet egy különleges feldolgozó üzembe szállítják. A mosólé többlépcsős tisztítása során a tartályok légterében különböző bomlási gázok keletkeznek, amiket elszívás után megkötnek a légkezelő egység szűrőtöltetével.


Az izgalmas kirándulás során nem tudtunk csendben maradni, folyamatosan kérdeztünk, hogy minél többet tudjunk meg a levegőtisztítás kihívásairól.


Hamarosan a hazai ügyfelek is új technológiai lehetőséget kapnak általunk, hogy a problémás gázok ne kerülhessenek a légkörbe túl magas koncentrációban.

Comments


bottom of page