Tevékenységükből adódóan az élelmiszer-feldolgozó iparban, a mezőgazdaságban és az állattenyésztésben is több olyan munkafázis van, amelyek során elkerülhetetlenül keletkeznek különféle szagok. Ezek néha kevésbé érezhetőek, de előfordul, hogy nagyon kellemetlenek, sőt olyan is, hogy egészen egyszerűen elviselhetetlenek. Vannak olyan szagok, amelyek nemcsak az üzemekben, a gazdaságokban és az állattartó-telepeken dolgozóknak jelentenek mindennapi gondot, hanem a környéken élőknek, vagy akár a távolabbi településeken is.
De ki mondja meg, hogy mi az, ami tényleg büdös? És ki dönti el, hogy milyen erősen érezhető az a bizonyos szag?
Az, hogy egy szag mennyire erősen érezhető és mennyire büdös, mindig szubjektív fogalom, de ma már tudományosan is meghatározható.
A bűz mértékegysége a szagegység (SZE/m3), a szagok határértéke pedig csak szagegységben értelmezhető. A szagok mérési módszere az olfaktometria.
Ma már egész Európában, egy szabványnak megfelelően lehet elvégezni a szagok mérését. A dinamikus olfaktometria tudománya a szagok vizsgálatával és a koncentráció mérésével foglalkozik. Magyarországon már három akkreditált labor létezik, ahol hivatalosan meg lehet vizsgálni egy levegőminta szagkoncentrációját.
Amennyiben egy üzemben és környékén felmerül a szagterhelés problémája, akkor ezzel a mérési módszerrel lehet objektíven megállapítani, hogy valóban van-e bűzterhelés. Ezekre a mérésekre egyre nagyobb az igény, mind az üzemek, mind a lakosság részéről és egy szagcsökkentő berendezés megfelelőségét is csak olfaktometriára alapozva lehet ellenőrizni.
„Tényleg működik ez?!” – teszi fel a kérdést őszintén egy mezőgazdasági konszern egyik ágazatigazgatója, amikor már a helyszíni bejárás után egy konkrét szagtalanítási ajánlatról beszéltünk.
„Mekkora az esélye, hogy tényleg működik egy olyan módszer, amiről eddig nem hallottunk?”
„Van-e bizonyíték arra, hogy a lakosságot zavaró szaghatás tényleg megszüntethető?”
Ezeket a kérdéseket minden felelős mezőgazdasági és élelmiszeripari cégvezető felteszi magának. Teljesen érthető, hogy egyetlen vezető sem szeretne feleslegesen pénzt költeni olyasmire, ami nem működik.
Számszerűen igazolható eredmények
Hogyan lehet az ígéreteket tényekkel is alátámasztani? Van bizonyíték arra, hogy tényleg csökken a szagok hatása?
A Telepszagtalanítás hatékonyságát több esetben is olyan vizsgálatban igazolták, amelyben összehasonlították az eredeti bűzzel terhelt levegőt a szagtalanított levegő szagkoncentrációjával. Az eredmények minden esetben igazolták berendezéseink és módszereink hatékonyságát. Az átlagos szagcsökkenés zárt térben 90 %, szabad téren 70% feletti eredményt igazolt.
Kérd te is ingyenes felmérésünket és szüntesd meg a zavaró szagokat az üzemedben, telepeden!
Comentários