top of page
Search
telepszagtalanitas

Sikertörténet: Hogyan szállt szembe egy biológiai eljárás a rothadó növények szagával?

Mi történt egy város határában, amitől felháborodtak a lakosok?

Egy nagyváros területének viszonylag nagy részén egy különleges élelmiszeripari üzem terül el. A termelésben mezőgazdasági terméket dolgoznak fel, ahol préselés után a növényi rostok és szilárdanyagok vagy további hasznosításra kerülnek, vagy szántóterületek számára szolgálnak tápanyagként.


Az egyik adag ilyen mellékterméket gyorsan kellett elhelyezniük és ehhez hozzáadódtak az üzemi területen, a kertészeti karbantartásból származó növényi hulladékok.

Mivel máshogy nem tudták megoldani az elhelyezést a telített tárolók miatt, így a saját tulajdonban lévő külterületen rakták le a hulladékot szétterítve 5000 m2-re. A nyári melegben a kihelyezett szerves anyagok nagyon hamar bomlásnak indultak.


A cég vezetése egyáltalán nem számított arra, hogy ebből hamar olyan mértékű bűz szabadul a levegőbe, hogy a lakosok azonnali intézkedést követelnek. Minderről a vállalat szakemberei a hatóság felhívása alapján értesültek.


Azonnali megoldás kellett

A cég normál működése közben felszabaduló szagok már eddig is a hatóság látóterében tartották a céget, ezért - többek között a Telepszagtalanítás csapatának bevonásával már egy ideje és jelenleg is - egyedülálló kísérletek zajlanak a leghatékonyabb szagtalanítási eljárások kifejlesztésére.


A nyár közepén viszont a kihelyezett szerves hulladék bűzére nem várhattak még hónapokat, azonnali megoldásra volt szükség.

Kizárólag olyan koncepció jöhetett szóba, ami napokon belül Magyarországon megvalósítható és nem igényel hosszas szakértői előkészítő munkát.



A megoldás

Bár javasoltuk az azonnal bevethető mobil ozmogén sorompós berendezésünket, amit akár 48 órán belül is képesek vagyunk a helyszínen üzembe helyezni, de sajnos ebben az esetben felmerült az infrastrukturális akadály: sem áram, sem vezetékes víz nem vihető a helyszínre és az esetleges tartályban kihelyezett víz pótlása sem oldható meg.


Tovább nehezítette a helyzetet, hogy a terület nem zárt, ezért egy kihelyezett berendezés védelme, lopásvédelme nem biztosított. Másra van szükség!


A raktárban rendelkezésünkre állt egyetlen kanna LT Waste termék, amely eredeti célja szerint egy kommunális hulladékok kezelésére szolgáló anyag, amely baktériumok és enzimek keveréke, és képes szabályozni a bomlás közben lezajló biológiai és kémiai folyamatokat. Kiválóan bevált már kisebb és nagyobb hulladéktárolók, valamint szemétszállító autók szagának kezelésénél.


Ilyen mennyiségű növényi hulladék kezelésére viszont még sosem alkalmaztuk, ezért kizárólag kísérleti jelleggel tudtuk felajánlani a készleten lévő mennyiséget.


A cég a használati utasításnak megfelelően vízzel keverve létrehozott egy 4 %-os oldatot, amit mezőgazdasági drón segítségével egyenletesen juttattak ki a félhektáros felületre.


Eredmény

Az oldat a bomló szerves hulladék felületén azonnal hatni kezdett, annak ellenére, hogy a rendelkezésre álló termékmennyiség az előírás szerinti legszerényebb kijuttatást tette lehetővé.

A cég munkatársai ezután egy hétig nem éreztek a környéken semmilyen szagot.

Ezt eleinte csupán a kedvező széljárásnak tulajdonították, de pár nap után kimentek közvetlenül a tárolási terület szélére, hogy megvizsgálják a saját orrukkal, milyen mértékű bűz szabadul fel valójában a kezelés után.


Meglepetésükre a helyszínen sem éreztek semmilyen szagot. A baktériumtörzsek pontosan arra a 3 hétre képesek voltak kontroll alatt tartani a bomlási gázok felszabadulását, ameddig lezajlott a növényi hulladék intenzív rothadása.


A lakossági panaszok áradata pedig megállt.

 

Comentarios


bottom of page