top of page
Search
telepszagtalanitas

Megoldások diffúz szagforrások ellen

Azokon az ipari vagy mezőgazdasági területeken, ahol nagy mennyiségű szag keletkezik, például hulladékkezelés, komposztálás vagy szennyvíztisztítás során, diffúz, azaz nagy területen kibocsátó szagforrások keletkeznek.


A vágóhidak esetében, a tevékenységükből kifolyólag diffúz és pontszerű szagforrások egyaránt keletkeznek.


A diffúz szagforrások többféle tevékenységet követően is jelentkezhetnek:


  • Szennyvíz feldolgozó és -ülepítő: a legtöbb élelmiszerüzemnek saját szennyvízkezelése van, hiszen csak bizonyos határértékek betartása mellett adhatják át a szennyvizet a települési csatornahálózatnak. A feldolgozó, szűrő és ülepítő berendezések gyakran szabadtérben működnek, és nagyobb felületen tudnak szagot kibocsátani.


  • Szilárd szerves hulladékok: a szennyvizekből leszűrt szilárd anyagok (bőr-, hús-, csontmaradványok, tollak), valamint az üzemből szilárd hulladékként kivitt részek általában nyitott konténerekben várják az elszállítást.


  • Állati fehérjefeldolgozók (ÁFF): néhány üzem a fenti szerves hulladékot saját fehérjefeldolgozó üzemében (a köznyelvben „döggyár”) kezeli, hasznosítja. Ezek levegőjét gyakran keresztül vezetik egy biofilteren, amelynek a szagmegkötő hatékonysága a töltet minőségétől és a megfelelő karbantartástól függ.


A felsorolt szagforrások általában nem pontszerűek, hanem egy nagyobb felületen (pl. ülepítő nyitott medencéje, udvarrész konténerekkel) párolognak.


Vágóhidak és környezetük

A szagproblémákat okozó vágóhidak általában a mezővárosok kerületén kívül helyezkednek el, azonban párszáz méteren belül már lakóházak vagy akár teljes lakónegyedek lehetnek. A lakosság részéről folyamatosan érkeznek panaszok és a bejelentéseik alapján pedig hatósági intézkedést rendelhet el a vármegyei környezetvédelmi hatóság.


A vállalati igény egyértelmű: olyan megoldásra van szükségük, ami hosszútávon képes kezelni az ismétlődően levegőbe juttatott szagokat. Mindezt feltűnésmentesen, hogy a lakosok akár el is tudjanak feledkezni arról, hogy a szomszédságukban milyen ipari tevékenység zajlik.


A megoldást persze világosan láthatóvá kell tenni a hatóság képviselői számára is, hogy meg tudják állapítani, milyen fejlesztést végzett a cég a szaghatás csökkentése érdekében.


Milyen hatékony megoldások léteznek a diffúz szagforrások megfékezésére?

A Telepszagtalanítás már három hazai vágóhídon is sikerrel alkalmazta egyedi technológiáját.


Azokat az üzemudvaron található különböző szagforrásokat, amelyek nagyobb felületen bocsátanak bűzt a levegőbe, mobil ozmogén sorompós berendezésekkel kezeltük.



Ezek az „ágyúk” képesek egy ventilátoros fej segítségével nagy területen hozzákeverni a szagtalanító permetet a terhelt levegőhöz, így mire az a széllel kijut az üzem kerítésén kívülre, már megfelelő „szagcsökkentő kezelésen esik át”.


Eredmények

A szigorúbb hatósági követelmények közé szokott tartozni az alkalmazott szaghatás-csökkentő megoldások hatékonyságának igazolása. Erre független szervezet által végzett vizsgálat csak a dinamikus olfaktometriás vizsgálat lehet, amelyet európai (és hazai) szabvány alapján akkreditált laborok végezhetnek.


A diffúz források esetében, igazoltan 70 %-os szaghatás-csökkenést mértek. Ez már nem csak a hatóság számára megnyugtató, de a lakosság az idő jelentős részében nem fog tudni arról, hogy az üzem valóban működik.


Jövőbeli fejlesztések

A Telepszagtalanítás nem csupán egyetlen technológiai eljárásban gondolkodik, hanem folyamatosan nemzetközi partnereivel együttműködve keresi az új megoldásokat.

Hamarosan olyan biológiai eljárásokat tesztelünk hazai környezetben, amelyek képesek a biofilterek szűrőtöltetét reaktiválni, ezáltal olyan baktériumtörzseket működésbe hozni a filter felületén, ami az új töltet szagmegkötő képességét biztosítja.


Kommunális hulladékok esetében már bevált egy olyan bakteriális termékünk (LT Waste), amely a biológiai bomlásból származó gázfelszabadulást képes szabályozni, ezáltal a szagok jelentős része nem is jön létre.


Hamarosan megkezdjük olyan nagyüzemi szilárd szerves hulladékok kezelését is, amelyek hatalmas mennyiségben keletkeznek az élelmiszeriparban.

Comments


bottom of page