top of page
Search
telepszagtalanitas

Jogszabállyal ellenőrizhető a bűzkibocsátás

Bár nem mai hír, mégis muszáj beszélnünk róla! 2020 óta hatályban van egy jogszabály, amely meghatározza, hogy milyen tevékenységek esetén ellenőrizhető a bűzkibocsátás. A listában szerepel több élelmiszer gyártása és az intenzív állattartás is.


A rendelet hatálya kiterjed a levegőterheltségi szintre és az arra vonatkozó határértékekre, valamint a helyhez kötött légszennyező pontforrásokra, azok üzemeltetőire és a pontforrások kibocsátására.

 

Ez azt jelenti sokak számára, hogy ha panasz érkezik a tevékenységük szagára, akkor a környezetvédelmi hatóság intézkedhet velük szemben, és elrendelheti, hogy konkrét lépésekkel csökkentsék a szaghatást. Kiéleződhet a vita a gazdálkodók és a környezetükben élő lakosok között.


A lakott területen kívül található, túlnyomórészt jelentősebb termelési, feldolgozási tevékenységet folytató, és így nagyobb szagkibocsátási potenciállal jellemezhető, leggyakoribb szagforrások egy nemrég készült kimutatás szerint a következők:


· hulladékkezelő, hulladékhasznosító létesítmények (hulladéklerakók, hulladékválogatók, komposztálók, biogáz üzemek, állati hulladék feldolgozók);

· szennyvízkezelő létesítmények;

· állattartó telepek;

· növénytermesztés a tápanyag visszapótlás, trágyakijuttatás időszakában;

· növényi és állati termékek feldolgozását végző élelmiszeripari létesítmények;

· kőolaj feldolgozás;

· vegyipari üzemek.




A szag nagyságának, erősségének mérése a hazánkban is érvényben lévő MSZ EN 13725:2003 „Levegőminőség – a szagkoncentráció meghatározása dinamikus olfaktometriával” szabványban leírt módon, szabályozott körülmények között megvalósított vizsgálatok során, olfaktométerrel (szagmérő berendezéssel) történik. Mi már 20 éve megbízhatóan alkalmazzuk ezt a vizsgálatot, amelynek köszönhetően mérhetővé válik a munkánk és minden esetben sikerrel teljesítjük a szagkoncentráció csökkentését a mezőgazdaságban, az élelmiszeriparban, a feldolgozóiparban, a szennyvíztelepeken és minden olyan helyszínen, ahol szükség van a szagtalanításra.


Az alábbi táblázatban látható, hogy az alkalmazott vizsgálati módszerrel, melyik tevékenységnek milyen arányú a szagkibocsátási mennyisége, amelyet szagegység/m3-ban fejeznek ki (SZE/m3).


Technológia megnevezése

Tervezési irányérték [SZE/m3]

Vizsgálati módszer

Állati maradványokkal folytatott tevékenység

1,5

 

Állati takarmánygyártás

1,5

 

Biogáz előállítás

1,5

 

Bűzös, rothadó hulladékokkal folytatott tevékenység

1,5

 

Cukorgyártás

3

 

Cukrászati tevékenység

6

 

Csokoládégyártás

6

 

Dohányfeldolgozás

3

 

Élelmiszeripari tevékenységek, élelmiszeripari zsírfeldolgozás, ideértve a vendéglátással kapcsolatos tevékenységet is

3

MSZ EN 13725 vagy ezzel egyenértékű módszer

Fafeldolgozás

3

 

Illatszer és fűszer előállítás

6

 

Intenzív állattartás

3

 

Kávépörkölés

6

 

Kommunális hulladékkezelés, lerakás

1,5

 

Műanyaggyártás, újrafeldolgozás

1,5

 

Olajfinomítás

1,5

 

Sütőipar

6

 

Öntödék, kovácsüzemek

1,5

 

Sörfőzés

6

 

Szennyvíz kezelése

1,5

 

Tejfeldolgozás

1,5


Azok a gazdálkodók és a fent említett ipari területen tevékenykedő vállalatok, akiket érint a szagkibocsátás, most már felkészülten várhatják a hatósági ellenőrzéseket, hiszen a Telepszagtalanítás megoldásaival minden kellemetlen szagot megfékezünk. Kérd ingyenes konzultációnkat és ismerd meg a lehetőségeket!

Comments


bottom of page