Egyre több állattartónak és élelmiszeripari üzemnek kell szembenézni a bűzkibocsátás korlátozásával, ami eddig sokak számára megoldhatatlannak tűnt. Az elmúlt 40 év azonban hatalmas eredményeket hozott a szagok vizsgálatában, a szagkoncentrációmérésben és a kulcsra készen szállítható megoldásokban is. A Telepszagtalanítás csapatának sikerült a nemzetközi tapasztalatokat a hazai állattartók és -feldolgozók javára fordítania!
Egyre több hazai állattartó kénytelen azzal a problémával szembesülni, hogy valaki panaszkodik az állattartásból származó bűzre. Ha több lakos is szót emel, és ez az információ eljut a hatóságig, akkor akár környezetvédelmi eljárás is elindulhat. Mindennek hátterében a mezőgazdaságban zajló koncentráció áll, mint gazdasági folyamat: több állat, több vágás egy helyen, nagyobb az adott lokáció szagterhelése stb. Másrészt a demográfiai folyamatok is a panaszok gyakoribb megjelenését segítik elő, hiszen mára sajnos egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban vagy „háztájiznak”, így sokaknak a keletkező szagok idegennek, furcsának és néha elfogadhatatlannak tűnnek.
A mezőgazdasági és az ipari cégek korábban alig ismerték a szagtalanítás lehetőségeit, és azok közül is legfeljebb valamilyen típusú levegőszűrésről hallottak. Ezek sajnos csak részmegoldást tudnak nyújtani, és például szabad téren nagy felületen bűzölgő forrásoknál nem is alkalmazhatók.
Az egyedülálló megoldás alapjait amerikai kutatók fektették le egy különleges szagtalanító koncentrátummal, Európába pedig olasz technológusokon keresztül érkezett meg. A megoldást először vegyipari és fémipari gyáraknál alkalmazták sikerrel. A Telepszagtalanítás magyar csapata elhatározta, hogy a mezőgazdaságban és a szerves hulladékok kezelésére is kikísérletezi a különleges biológiai és gépészeti megoldások hatékony módszerét!
A kezdeti nehézségek adták az induló stratégiát: sikerült eljutni azokhoz a mezőgazdasági és ipari termelőkhöz, ahol kísérleti rendszereket volt lehetőség elhelyezni. Ezáltal sikerült több helyszínen és eltérő környezetben rövid időn belül nagy tapasztalatra szert tenni (pl. fehérjefeldolgozó üzemek, szennyvízátemelő állomások, élőállat szállító kamionok mosóegységei).
A fenti helyszíneken sikerült olyan szagtalanítási eredményeket elérni, amelyek elégedetté tették a megbízókat és a környezetvédelmi hatóságok szakembereit is. Ezen felül a legtöbb esetben dinamikus olfaktometriai vizsgálattal is igazoltuk a szagtalanítási technológia hatékonyságát.
Hogyan működik a Telepszagtalanítás módszere?
A levegőtisztításos szagtalanítás lényege: a micellákat képző („tisztító”) molekulák olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek összegyűjtik és blokkolják a rossz szagok molekuláit a levegőben. A levegőtisztítás módszere nem csak feltartóztatja és kontrollálja a bűz terjedését, hanem csökkentheti a levegőben lévő por, a mikro-mérgezőanyagok és a mikróbás biológiai ágensek mennyiségét is.
A levegőtisztításért felelős keverék vízből és egy erre a célra kifejlesztett speciális koncentrátumból áll, melyet porlasztással juttatunk a szaggal terhelt levegőbe. Ezek a termékek nem szennyezik a környezet (képesek teljesen lebomlani), a technológia teljesen ember és állatbarát, és nem lép kémiai reakcióba a környezettel. A Telepszagtalanítás speciális keverékében található nano-részecskék micellákat képeznek a szagmolekulák körül, így a létrejött aggregátum már szagsemleges, és az esetek jelentős részében a súlya megfelelően nagy ahhoz, hogy a gravitáció a talaj közelébe húzza a szagmolekulákat.
Ez az eljárás alkalmas a leginkább arra, hogy a diffúz (nagy területen kibocsátó) szagforrások hatását csökkentse. Amikor nagy területen keletkeznek különböző kellemetlen szagok (pl. komposztáló telepek, trágyatárolók, hulladékválogatók és -rostálók, szennyvízkezelő medencék), akkor az irányított emisszió csökkentésére kifejlesztett megoldások (pl. légszűrők) csak rendkívül magas költséggel alkalmazhatók (lefedés kiépítése, elszívás, légkezelés) és gyakran feleslegesek.
A Telepszagtalanítás folyamatosan kontrollálható és ellenőrizhető működtetés és költségek mellett képes a szabad térben az állattartás és az élelmiszeripar által kibocsátott szagokat semlegesíteni. A tervezés során minden esetben figyelembe vesszük az érintett lakóhelyek helyzetét, az időjárás és a szél jellemzőit, amelynek eredményeként átlagosan 85 %-os bizonyított szaghatás-csökkentést tudunk elérni. A telepeken minden esetben szükséges egyedi felmérést végezni, melyre a felkészülést a Telepszagtalanítás csapata már az első telefonos konzultáció után megkezdi.
A Telepszagtalanítás alkalmazási területei az agrárszektor jelentős részét lefedik. A sertés-, szarvasmarha és baromfitenyésztésben nem csak az istállók és ólak közvetlen szagkibocsátását kezeli a technológia, hanem a trágya tárolása és kezelése során keletkező bűzt is. A termelési vertikum további ágazatai, például a feldolgozóipar is sok esetben küzd a keletkező szagok miatti panaszokkal, de szintén jól vizsgázott a Telepszagtalanítás vágóhidak, húsüzemek, takarmánykeverő üzemek és fehérjefeldolgozók esetében is. Sőt a nemzetközi példák kiemelkedő sikerekről árulkodnak a gyorsfagyasztó üzemek és az állateledel gyárak hatékony szagtalanítására vonatkozólag is!
Végezetül még egy ok, amiért érdemes a szagtalanítással foglalkozni: az állattartó telepek tulajdonosainak a nyugalma! Annál a telepnél, amely nem zavarja a lakosságot, nem szükséges időt, energiát és akár végeláthatatlan munkaerőt is a panaszkezelésre, sőt az esetleges hatósági ügyintézésekre fordítani. A Telepszagtalanítás ezt ráadásul úgy éri el a kiemelkedően magas hatékonysága mellett, hogy nem szükséges a már meglévő gépészeti rendszereket, technológiai elemeket módosítani a telepen! További jelentős előny, hogy a technológia nem generál hulladékot, a felhasznált hatóanyagok biodegradálhatóak és ártalmatlanok a környezetre és az állatokra is.
A Telepszagtalanítás egyedülálló eljárásának innovativitását bizonyítja az is, hogy 2023-ban a technológia elnyerte az Alföldi Állattenyésztési Napokon az „Innovatív Termék” Kategória II. helyezését, valamint a MagyarBrands „Innovatív Márka” minősítést is!
Kommentare