Az állattartó telepek közül a húsmarhatartó-telepek és a tejelő szarvasmarha-tenyésztő telepek sem kivételek, hiszen az állattartással együtt járó kellemetlen szagok náluk is sűrűn jelentkeznek, ami komoly szagterhelést okozhat a telepeken és azok könyékén is.
Vizsgálatok és eredmények
Több mint 1000 tejelő szarvasmarhát tartani egy telepen nem könnyű feladat és az ezzel járó szagproblémák megoldása is komoly kihívás. Ráadásul a környékbeli lakosság sem elnéző, ha éppen feléjük fújja a szél a trágyaszagot.
Egy ilyen telepen végeztettünk kísérleti mérést szabad térben a telep mellett elhelyezett mobil szagtalanító géppel.
Vizsgálatunk eredménye még a legalacsonyabb hatóanyag koncentráció mellett is 73,2 %-os szaghatás-csökkenést mutatott, ami azt jelenti, hogy az általunk szagtalanított terület már nem érinti a lakott területet, tehát a szarvasmarha-telepről érkező szagokat a lakosság és a környéken élők nem fogják érezni a továbbiakban.
Szagtalanítási folyamat
A Telepszagtalanítás csapata minden esetben - részletes konzultációt és gondos előkészítést követően - a probléma megoldására a leginkább megfelelő megoldást választja ki az adott telepre/üzemre szabva.
Felméréssel kezdjük a munkafolyamatot, hogy megállapítsuk, pontosan honnan származik a rossz szag, milyen szélirány esetén erősödik, kik és hol érzik az adott szagokat és melyik időszakban vagy tevékenység során érzik azokat a legerősebben.
Fontos a telephely vagy üzem sajátosságait is megismerni, ezért pontos alaprajz alapján és a helyszínen is tájékozódunk, hogy melyik megoldásunk működne a leghatékonyabban az adott területen.
Partnereink így minden esetben kockázat nélkül vehetik igénybe a legegyszerűbb szagtalanító berendezéseinket, amellyel kis költség mellett és szabályozható üzemeléssel komoly megtakarításokat eszközölhetnek úgy, hogy közben semlegesítik a tevékenységükkel együtt járó szagokat, így se az üzem vagy telep közelében, se a környékén nem fogják érezni a zavaró bűzt.
Számszerűen igazolható eredmények
A Telepszagtalanítás hatékonyságát több esetben is olyan vizsgálatban igazolták, amelyben összehasonlították az eredeti bűzzel terhelt levegőt a szagtalanított levegő szagkoncentrációjával. Az eredmények minden esetben igazolták berendezéseink és módszereink hatékonyságát. Az átlagos szagcsökkenés zárt térben 90 %, szabad téren minden esetben 70% feletti eredményt igazolt.
A Telepszagtalanítás alkalmazási területei az agrárszektor jelentős részét lefedik. A sertés-, szarvasmarha és baromfitenyésztésben nem csak az istállók és ólak közvetlen szagkibocsátását kezeli a technológia, hanem a trágya tárolása és kezelése során keletkező bűzt is. A termelési vertikum további ágazatai, például a feldolgozóipar is sok esetben küzd a keletkező szagok miatti panaszokkal, de szintén jól vizsgázott a Telepszagtalanítás vágóhidak, húsüzemek, takarmánykeverő üzemek és fehérjefeldolgozók esetében is. Sőt a nemzetközi példák kiemelkedő sikerekről árulkodnak a gyorsfagyasztó üzemek és az állateledel gyárak hatékony szagtalanítására vonatkozólag is!
A Telepszagtalanítás egyedülálló eljárásának innovativitását bizonyítja az is, hogy 2023-ban a technológia elnyerte az Alföldi Állattenyésztési Napokon az „Innovatív Termék” Kategória II. helyezését, valamint a MagyarBrands „Innovatív Márka” minősítést is!
Comments